Mieszkańcy apelują do Spółdzielni

IMG_7024Bloki należące do Spółdzielni Mieszkaniowej „Świt” starzeją się razem z naszym osiedlem.

To wymusza prowadzenie prac związanych z „odmłodzeniem” budynków, zwiększeniem bezpieczeństwa, ocieplaniem budynków, czy też poprawie ich wyglądu.

Na terenie całego niemal Ełku Spółdzielnia corocznie przeprowadza prace inwestycyjne, które przede wszystkim poprawiają ciepło-szczelność. W ramach możliwości robi się jak najwięcej. Często realizowane są duże projekty, z pozyskiwaniem środków zewnętrznych – z funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa – tak jak chociażby na ul. Grodzieńskiej, gdzie za ponad 3 mln złotych zmodernizowano budynki nr 7, 9 i 12.

Moim zdaniem czas najwyższy na tego typu inwestycje na Konieczkach. Wiek osiedla „wymusza już” większego niż dotychczas zaangażowania ekip remontowych Spółdzielni.

Na początek może warto pomyśleć o mieszkańcach budynku przy ulicy Grota Roweckiego 12. Blok ten, mimo iż nie jest najstarszy na osiedlu, należy jednak do tych, który już „domaga się” remontu.

Wiek budynku, może jakaś wadliwa konstrukcja nietypowego, spadowego dachu, albo uszkodzenia z przyczyn niezależnych od użytkowania – przy kapryśnej pogodzie powodują, iż mieszkanie tam, szczególnie na ostatnich piętrach staje się momentami wyjątkowo uciążliwe. Zmienna, nieprzyjemna pogoda przy nieszczelnym budynku to koszmar jego lokatorów. To nie tylko chłód w mieszkaniu, w skrajnych przypadkach lód na ścianach, ale przede wszystkim wzrost kosztów związanych z ogrzaniem pomieszczeń, wydatki na lekarstwa od przeziębień i mnóstwo innych niedogodności.

Co prawda przy bloku pojawiły się niedawno rusztowania, które związane są z niezbędnymi pracami remontowymi dachu i ociepleniem okien na poddaszu, jednakże zwracamy się też do władz Spółdzielni Mieszkaniowej „Świt”, popierając apel lokatorów bloku, o życzliwe rozważenie nie tylko najpilniejszego remontu, czy też doraźnej naprawy dachu, ale także ocieplenia ścian i okien w całym bloku.

Nie zapominajmy, iż najważniejsze jest dobro lokatorów. Niedługo zima, więc okres trudny dla mieszkańców.

Należy także przyjrzeć się innym blokom, posłuchać ludzi z Konieczek, bo z pewnością pracy remontowej przy blisko trzydziestoletnich budynkach na osiedlu jest mnóstwo.

Robert Klimowicz