Bobry na Konieczkach

IMG_1324Tuż za naszym osiedlem, dosłownie po sąsiedzku, znajdują się piękne i jeszcze „dzikie” tereny.

To ukryte w lesie mokradła i torfowiska położone w dorzeczu rzeki Ełk. Są one bardzo istotne dla stanu środowiska naturalnego całego miasta.

Okazuje się, że miejsce to ma nowych, bardzo pracowitych lokatorów. Ich obecność jest bardzo dobrze widoczna z mostu nad obwodnicą w sąsiedztwie Powiatowego Zarządu Dróg. Bobry, bo o nich mowa, są w Polsce pod ochroną i obecnie ich populacja zauważalnie wzrosła. Nic więc dziwnego, że pojawiają się wokół miast – świadczy o tym także ich obecność na Konieczkach.

Bobry wyrządzają szkody w drzewostanie, niemniej ich obecność jest w sumie bardzo pozytywna. Tam gdzie się pojawiają podnosi się poziom wód gruntowych co chroni lasy przed pożarami i uatrakcyjnia je dla innych zwierząt oraz roślin. Bobry są doskonałymi inżynierami i planistami, bardzo uważnie i „fachowo” wybierają miejsca na swoje budowle. Wydaje się, iż w sąsiedztwie Konieczek czują się znakomicie.

Z ich obecności z pewnością zadowolone są także żaby. Poziom wody w mokradłach za obwodnicą miejską znacznie się podniósł tworząc malownicze rozlewiska … już się nie mogę doczekać letnich, wieczornych, żabich koncertów. I niech zazdroszczą nam mieszkańcy innych części Ełku, bowiem żadne ełckie osiedle nie zasypia przy tak urokliwej „muzyce”.

Robert Klimowicz