40 lat Medyka

medyk3-go września 1973 roku osiemdziesiąt dziewcząt spotkało się w nowej ełckiej szkole – Medycznym Studium Zawodowym.

Początkowo szkoła mieściła się w kilku pomieszczeniach na parterze przy ul. Kościuszki 9, gdzie obecnie ma siedzibę Wyższe Seminarium Duchowne. Przygotowano tam m.in. salę wykładową, dwie pracownie pielęgniarstwa, pracownię mikrobiologii oraz bibliotekę. W styczniu 1974 roku oddano szkole do użytku, po remoncie, kolejne piętra budynku.

Pierwszym dyrektorem szkoły została pani Eugenia Mikłoszewicz. Na pełnym etacie pracowało też pięć nauczycielek zawodu – Bogusława Hryckiewicz, Kamila Piekarowicz, Krystyna Kowalewska, Jadwiga Sieńko oraz Anna Kuptel Gawryluk. Pracę kadry pedagogicznej wspomagali lekarze ze Szpitala Miejskiego oraz 108 Szpitala Wojskowego.

Przez pierwsze 27 lat kształcono pielęgniarki. Na rynek pracy przez ten czas „wypuszczono” 1.326  wykwalifikowanych pielęgniarek. Z czasem wprowadzano szkolenie w nowych zawodach, m.in.: analityki medycznej, opiekunki dziecięcej, technika farmaceutycznego, położnej. Obecnie kształci się Opiekunki Środowiskowe, Opiekunów Medycznych, Asystentów Osoby Niepełnosprawnej oraz Opiekunki Dziecięce.

W 1992 roku szkoła przeniosła się na Konieczki i mieści się w nowym budynku przy ul. Bahrkego 2B. Od 2005 roku zgodnie z nowymi przepisami istniejące dotychczas studium przekształcono w szkołę policealną o pełnej nazwie Szkoła Policealna w Ełku.